حرفای از مردمان خلیج و قدمت شهرهای آن
 شهرهای استان بوشهر

شهرستان بوشهر

شهرستان بندر بوشهر در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر بوشهر است. این شهرستان دارای ۱/ ۱۷۷۱ کیلومتر مربع وسعت می‌باشد.


جمعیت

جمعیت شهرستان بندر بوشهر در حدود ۸۷۹۱۴ نفر می‌باشد. این شهرستان از دو بخش مرکزی و خارک تشکیل شده‌است بوشهر بین ۲۸ درجه و۵۹ دقیقه و۳۰ ثانیه عرض شمالی و ۵۰ درجه و۵۱ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.


بخش‌ها

شهرستان بندر بوشهر شامل ۲ بخش به نامهای زیر است:

بخش مرکزی
 
  دهستان انگالی 
  دهستان حومه

شهرها: بوشهر و چغادک


بخش خارک

شهرها: خارک


شهرها

شهر: چغادک

شهر: خارکشهرستان جم

شهرستان جَم یکی از شهرستان‌های جنوب ایران است که در استان بوشهر جا دارد و مرکز آن نیز شهر جم است.

این شهرستان دارای امام زاده‌ها و در کنارشان کوه‌ها و آبشارها است که ازجمله کوه پردیس که دارای ۲۱۵۰ متر ارتفاع است. از دیگر امام زادها، امامزاده پیر بی بی بانو و پیربی راهه، پیر سر کمر و غیره‌است. جم از مناطق خوش آب وهوای استان بوشهر است.


تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان جم

شهر جم شامل خواجه احمدی- ولایت - مالچه و اخیرا چند روستای اطراف مثل بهر و علی اباد و دولنگه هم به این مرکزیت اتصال پیدا کرده و با هم جم خوانده می‌شوند- ولی از زمانهای قدیم جم به تمام این محدود‌ها به همراه باغستاهای ان گفته میشده‌است. جم سابق ۴۵۰۰ ساله سکونت دارد و اثار باقیای زندگی دوران پارا سنگی در جای جای ان یافت شده‌است

  دهستان کوری حیاتی

شهرها: جم


بخش ریز

دهستان انارستان
  دهستان ریز
  دهستان تشان

شهرها: ریزشهرستان کنگان

شهرستان کَنگان (به لهجه محلی: کَنگون) یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در جنوب ایران است.

مرکز شهرستان کنگان، شهر بندر کنگان است و این شهرستان شامل ۲ بخش و ۵ دهستان و ۱۷۵ آبادی است.


محدوده کَنگان

از شمال به شهرستان جم در استان بوشهر، از جنوب خلیج فارس، از مغرب 'به بندردیر ، واز سمت مشرق به عوینات محدود می‌گردد.


پیشینه تاریخی

دیرینگی بافت‌ تاریخی‌ کَنگان به‌ دوره‌ی‌ حکومت‌ اعراب برمی‌ گردد، شهر کَنگون در دوران گذشته پایگاه‌ حکم قبیله بنی خالد النصوریین (قسمت غربی) بوده که در سده نهم هجری از صحرای نجد به (الیعیمیة) در شمال قطیف در عربستان سعودی می‌روند و پس از مدتی به زباره می‌روند واز آنجا نیز به بر فارس مهاجرت می‌کنند. در ابتداء امر در جایی بنام «کلاتو» مستقر شدند وبعد از مدتی به «کَنگون» نقل مکان کردند. در این هجرت دو گروه بنامهای «آل بوسفر» و «آل مره» به همراه داشتند. بعد از استقرار در «کنگان» شروع به ساختن خانه وآشیانه نمودند، خانه‌هایی قدیمی وجود دارد که از سنگ و کاهگل وگچ ساخته شده‌است.


جمعیت

آمار دقیقی از جمعیت شهر کنگان در حال حاظر در دست نیست، ولی آنچه مسلم است سکان پیشین کنگان از نژاد عرب بوده‌اند، ولی به مرور ایام اقوام دیگری نیز از سایر نقاط ایران به کنگان آمده‌اند از مناطق دشتستان، تنگسیر، آبادان ،اسیر و دزفول نیز آمده‌اند.


بخش‌ها

شهرستان کنگان شامل ۲ بخش به نامهای زیر است:

بخش مرکزی شهرستان کنگان

  دهستان طاهری
  دهستان حومه

شهرها: بندر کنگان، بنک و طاهری

بخش عسلویه

  دهستان عسلویه
  دهستان نای بند

شهرها: عسلویه و نخل تقیشهر تنگستان

نام یکی از آبادی‌های تنگستان «تد دومری» است که به عقیده عده‌ای از اندیشمندان و مورخین، یاد‌آور قوم تجارت پیشه بسیار معروف خاورمیانه امروزی (سوریه) یعنی «تدمر» یا «پالمیر» باستانی است. در مراوده مردم آشور، بابل، سومر واکد با سواحل خلیج فارس و رفت و آمد فنیقی‌ها و تدمری در خلیج فارس و سواحل آن در دوران گذشته محل شک و تردید نیست و در تمام طول سواحل، منطقه‌ای مناسب‌تر از منطقه تنگستان و دشتی و دشتستان نداشته است.تنگستان ناحیه است در شرق دشتستان که مرکز آن اهرم است. قلعه معروف تنگستان در آبادی «پهلوان کشی» واقع است که خرابه‌های آن باقی مانده است. اهالی تنگستان در دوران اخیر و از زمان زندیه تا این اواخر به شجاعت و میهن‌پرستی معروف بوده‌اند. در باب دلاوری‌ها و فداکاری‌های اهالی غیور تنگستان در جنگ جهانی اول که انگلیسی‌ها قصد حمله به شیراز را داشتند، داستانها گفته‌اند.
مراکز دیدنی کوشک اردشیر، قلعه زار خضر خان ،منطقه روستایی اهرم ،رودخانه اهرم، آبگرم اهرم، آبگرم قوچارک، آبگرم میر احمد،چشمه میر احمد.

===========================================================

شهرستان تنگستان یکی از ۹ شهرستان استان بوشهر است و دارای دو بخش مرکزی و دلوار است. مرکز آن شهر دلوار است.

شهرستان تنگستان دارای 1926 کیلومتر مربع وسعت است و در جنوب شرقی بوشهر قرار دارد و فاصله آن تا مرکز استان 54 کیلومتر است. تنگستان بین 28 درجه و53 دقیقه عرض شمالی و51درجه و17دقیقه طول شرقی قراردارد واز شمال و مشرق به شهرستان دشتستان، از جنوب شرقی به شهرستان دشتی، از جنوب غربی به شهرستان دیر و خلیج فارس، از شمال غربی به شهرستان بوشهر و از غرب به خلیج فارس محدود است.

محصولات تنگستان غلات ، خرما، تنباکو ، مرکبات وانار است. شغل اهالی آن کشاورزی، باغداری، حصیربافی و عبا بافی است.

دلوار یکی از شهرهای تنگستان است که زادگاه رئیسعلی دلواری در این شهر است و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.


تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان تنگستان

  دهستان اهرم
  دهستان باغک

شهر اهرم

بخش دلوار

  دهستان بوالخیر
  دهستان دلوار

شهر دلوار

مرکز شهرستان تنگستان شهر اهرم می باشدکه در متن شهر دلوار ذکر شده است دلوار مرکز بخش ساحلی تنگستان می باشد.


شهر دشتستان

ناحیه‌ای که در زمان قدیم به آن شبانکاره می‌گفتند با شهرستان دشتستان امروزی به مرکزیت شهر برازجان یکی است. همانطور که از کلمه شبانکاره کاملاً آشکار است، شغل اصلی مالکین شبانکاره ابتدا چوپانی و گله‌داری بود که پس از به قدرت رسیدن، شهر ایجرا مرکز خود قرار دادند. این شهر یکی از شهرهای قدیمی فارس بود و نزدیک استهبان امروزی قرار داشت. نارنج و خرما و مخصوصاً انار آن مشهور است. این شهر پس از سقوط ملوک شبانکاره در نیمه اول قرن هشتم هجری قمری توسط «آل مظفر» خراب و ویران گردید. ملوک شبانکاره از کازرون تا داراب را تحت نفوذ خود آورده بودند و در نواحی جنوبی فارس حکومت می‌کردند. برازجان یکی از پایگاه‌های مهم به شمار می‌رفت و قلعه‌ای مستحکم داشت که بقایای آن هنوز وجود دارد.
مراکز دیدنی کاخ هخامنشی ،کاخ کورش، آب انبار درخت، منطقه باستانی توز، تل مرو ،تل طلسمی
تل حندق ،تل پهن، دژ برازجان.

===========================================================

شهرستان دشتستان بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرستان استان بوشهر است. مرکز این شهرستان شهر برازجان است.

شهرستان دشتستان از نظر مساحت، بزرگ‌ترین شهرستان استان بوشهر با وسعت ۳۷۱/۶ کیلومتر مربع است.


جمعیت

دشتستان پرجمعیت ترین شهرستان استان بوشهر میباشد جمعیت این شهرستان در حدود ۰۰۰/310 نفر می‌باشد. شهرستان دشتستان در شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و شیراز به عسلویه واقع شده‌است. این شهرستان از سه بخش و هشت شهر و ۱۹۲ روستا تشکیل شده‌است. خرما مهم‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.


وسعت

دشتستان از نظر وسعت بزرگترین شهرستان استان بوشهر میباشد که شامل جغرافیای بسیار متنوعی میباشد.


تاریخ

دشتستان از قدیمی ترین مناطق ایران است.شهرستان دشتستان قدیمی ترین شهرستان استان و از قدیمی ترین شهرستان ایران میباشد که قدمت آن تقریبا تا 7هزار سال میرسدو که در آن زمان از مهمترین مناطق ایران بوده. از آثار تاریخی میتوان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان- شهر تاریخی توز یا توج - تل مر - تل خندق - گور دختر( آرامگاه دختر کورش ) - آتشکده (در نزدیکی تل خندق) - کاروانسرای مشیرالملک (در شهر برازجان) و... که تمامی این آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره کرد.


تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان دشتستان

  دهستان حومه
  دهستان دالکی
  دهستان زیارت

شهرها: برازجان و دالکی

بخش سعدآباد

  دهستان زیرراه
  دهستان وحدتیه

شهرها: سعدآباد و وحدتیه

بخش شبانکاره

  دهستان درواهی
  دهستان شبانکاره

شهرها: شبانکاره و آب پخش.

بخش ارم

  دهستان ارم (تنگستان)
  دهستان دهرود

شهرها: تنگ ارم

بخش بوشکان

  دهستان بوشکان
  دهستان پشتکوه (تنگستان)

شهرها: کلمهشهر دشتی

یکی از شهرستان‌های استان بوشهر، شهرستان دشتی به مرکزیت خورموج است که بخش کاکی در جنوب شرقی آن قرار دارد. کاکی مرکز بلوک دشتی است که در زمان قدیم به آن ماندستان می‌گفتند. ماندستان از نام رودخانه مند یا ماند گرفته شده است. این رودخانه در مناطقی که به خلیج فارس می‌ریزد به علت هموار و کم‌شیب بودن زمین، سرعت چندانی ندارد، لذا به نظر می‌رسد آب رودخانه از حرکت باز ایستاد (مانده) است. به همین جهت به این رودخانه مند یا ماند نام داده‌اند و کناره‌های آن را که نزدیک خلیج فارس است ماندستان گفته‌اند. وجه تسمیه دیگر ماندستان آن است که این رودخانه و زمین‌های اطراف آن از نظر کشاورزی فایده چندانی ندارد و گویا رودخانه در آن حدود مانده است.
مراکز دیدنی برج قلعه خورموج ، معبد کلات


=============================================================
دَشتی یکی از شهرستان‌های استان بوشهر است، و شهر خورموج مرکز این شهرستان است.

جمعیت

جمعیت این شهرستان ۶۹٬۳۵۰ (سال ۱۳۸۳خ.) نفر است. مرکز بخش مرکزی شهر خورموج و مرکز بخش کاکی شهر کاکی است.


بخش‌ها

شهرستان دَشتی شامل ۲ بخش به نامهای زیر است:

بخش مرکزی شهرستان دشتی

  دهستان خورموج
  دهستان مرکزی (دشتی)

شهرها: خورموج

بخش شنبه و طسوج

  دهستان شنبه
  دهستان طسوج

بخش کاکی

  دهستان چغاپور
  دهستان کاکی
  دهستان کبگان

شهرها: کاکیشهر دیر

شهرستان دیر در پنجاه کیلومتری شمال غرب بندر طاهری از شهرستان کنگان واقع شده است. در این شهرستان قلعه قدیمی نیمه ویرانی به نام قلعه جلال‌خان حاکم وجود دارد که قدمت آن بیش از دویست سال نیست. در چند فرسخی شمال غرب دیر نزدیک محلی معروف به بردخون بقعه ساده‌ای به نام امامزاده‌شاه محمد وجود دارد که از نظر قدمت و ارزش هنر معماری چندان اهمیتی ندارد.
جاذبه های طبیعی رودخانه مند، رودخانه شور، منطقه حفاظت شده مند، جزیره نخیلو ،جزیره گرم.

=============================================================

شهرستان دَیّر یکی از شهرستانهای استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر بندر دیر است. این شهرستان از جنوب به خلیج فارس محدود است.


تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان دیر

  دهستان آبدان
  دهستان حومه

شهرها: بندر دیر و آبدان.

بخش بردخون

  دهستان بردخون
  دهستان آبکش

شهرها: بردخونبندر دیلم (مهروبان)

بندرقدیمی مهروبان در بیست‌وچهار کیلومتری شمال بندر دیلم قرار داشت. آثارخرابه‌های این بندر هم اکنون در محلی به نام تل امام‌زاده مشهود است بندردیلم یا دیله تا پیش از خرابی بندر مهروبان که در انتهای راه باستانی معروف اصفهان- مهروبان قرار داشت، از بنادر بازرگانی مهم ایران بود. دلیل نامگذاری دیلم به درستی مشخص نیست، این نام شاید از اسم دیلمون که نام قدیمی جزیره بحرین است گرفته شده باشد. دیلم در زمان شورش قرامطه وآل‌بوسعید نیز از مراکز نشر افکار قرامطه بود و گویا محل تولد حمدان قرامط نیز بوده است.
جاذبه‌های طبیعی بندر سی نیز، بندر مهروبان، شهر کنگان.

=============================================================
شهرستان دیلم یکی از شهرستانهای استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر بندر دیلم است. شهر امام حسن دیگر شهر آن است.جمعیت این شهرستان همراه با روستاهای اطراف ان نزدیک به 30 هزار نفر می باشد.


تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان دیلم

  دهستان لیراوی شمالی
  دهستان حومه

شهرها: بندر دیلم

بخش امام حسن

  دهستان لیراوى جنوبی
  دهستان لیراوى میانی

شهرها: امام حسنشهر گناوه

بندرگناوه در ساحل خلیج فارس بین بند بوشهر و دیلم واقع شده است. شهر گناوه کنونی در جنوب گناوه قدیم بنا شده است. از گناوه قدیم نقاطی باقی مانده است که امروزه به نام‌های تیرسول (شن فشرده)، تل گنبد، تل گوری، تل مناره و بالاخره تل امامزاده خوانده می‌شود. در ویرانه‌های اطراف گناوه، گوپال (گل پخته استوانه‌ای شکل به صورت سفال زرد یا سرخ رنگ که آن را به عنوان گلوله یا منجنیق بر سر دشمن می‌ریختند) فراوان به چشم می‌خورد. درحال حاضر از گناوه قدیم جز آثار سنگ‌ها و پی‌های مدفون در زیر خاک و بعضی بازمانده‌ تاق‌نماهای سنگی ضربی آثاری مشهود نیست. گاه و بی گاه در درون گودال‌ها و حفره‌ها و در زیر پی‌های عمارت ویرانه، سکه‌ها و دست‌افزارها ومصنوعات سنگی و سفالی یافت می‌شود. نام این بندر در کتاب‌های قدیمی به صورت گنابا، گنفه، گناوه، جنایه و جنابا هم آمده است. امامزاده سلیمان یکی از مراکز زیارتی این شهر است.

=============================================================

شهرستان گناوه یکی از شهرستانهای استان بوشهر است. مرکز این شهرستان بندر گناوه است. بندر ریگ دیگر شهر آن است. دارای دو بخش ریگ و مرکزی است و جمعیت آن در سال 1385 برابر 83418 نفر بوده است.

تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان گناوه

  دهستان حیات داود

شهرها: بندر گناوه

بخش ریگ:

  دهستان رود حله

شهرها: بندر ریگ

|+| نوشته شده توسط jafar_h.g در پنجشنبه دوم آذر ۱۳۹۱  |
 
 
بالا